Ev / Teknik Destek / Canon / Canon yazıcıda C ve B ışığı Sürekli Yanıyor Çözümü

Canon yazıcıda C ve B ışığı Sürekli Yanıyor Çözümü

Merhabalar, Değerli canon kullanıcıları sizlere bu yazımızda c ve b ışıklarının yanma sebeplerini detaylı olarak açıklayacağız.

Canon Yazıcıda C ve B Işıkları Nedir ?

Canon yazıcıların hemen hemen hepsinde bulunan yeni modellerden canon e414, canon e514, canon mg3550 gibi modellerde başta olmak üzere diğer modellerde de c ve b ışıkları bulunmaktadır.

C Renkli Kartuşu B Black yani Siyah Kartuşu ifade etmektedir.

Bu ışıklar kartuşları işaret etmektedir. Kartuşların boş olmasından kaynaklı veya bittiğinden dolayı ışıklar yanmaktadır veya resetleme işlemi yaptıysanız sabit yanmaktadır. Şimdi ışıkların yanma şekillerine ve sebebine gelelim.

Canon C ve B ışıkları Neden Yanar

Canon yazıcıda kartuşların öncelikle içerisinde mürekkep olmasına rağmen yanıyorsa sadece c veya b ışığı yanıyorsa ilgili kartuş boşalmak üzere diye bir anlam çıkmaktadır. Çıktınızı alabiliyorsanız sorun yok demektir.

Eğer c veya b ışığı yanarken üstündeki ünlem işareti de yanıyorsa 2 anlam çıkmaktadır. Ya Kartuş bitti uyarısı vermektedir. Resetleme yapılması gerekmektedir. Yada Kartuş bozulmuştur. Bunu anlamanın en kolay yolu bilgisayardan göndereceğiniz bir çıktıda hata ekranı gelmektedir. Bu hata ekranında yazacağı ya kartuş bitti yada kartuş tanınmıyor olacaktır..

Canon Kartuş Resetleme Nasıl Yapılır ?

Özellikle kartuş doldurduysanız veya Bitmeyen Kartuşlu  yazıcı aldıysanız bu sorunu yaşamanız muhtemeldir.  C veya b ışığı ile birlikte ünlem işareti yanıyorsa öncelikle yazıcı üzerinde bulunan kırmızı ters üçgen tuşa 10 sn basılı tutmanız gerekmektedir. Bu süre geçtikten sonra ekranda kartuş bitti uyarısı varsa gidecek aynı şekilde ünlem işareti de yanmayacaktır. tekrar C veya B sabit yanabilir bunun bir önemi yoktur çıktınızı alabilirsiniz. Yanık olmasının sebebi kartuşunuz bitti fazladan kullanıyorsunuz denmektedir.

 

Canon Kartuş Tanınmıyor Hatasını Giderme

Canon Kartuş belli bir baskıdan sonra kartuş tanınmıyor hatası verebilir. Bu hatanın sebepleri birden fazladır.

  • Kullandığınız mürekkep kötü olabilir fazla mürekkep akıttığından çiplere denk gelebilir.
  • Yazıcıyı ters çevirdiğinizden dolayı kartuş ağızlarından çip kısmına mürekkep dökülmüş olabilir.
  • Kartuşların belli bir baskı ömrü vardır o ömrü tamamladığından olabilir. Net bir rakam verilemez çünkü fotoğraf baskısı ile normal baskı yapan makine arasında fark vardır.

Kartuş tanınmıyor hatasının en basit yolu ise ıslak mendil ile kartuşunuzun çip kısmını iyice silmek ardından çiplerin denk geldiği kartuş haznesi kısmını temizlemeniz gerekmektedir.

Kartuşların iyi oturduğuna dikkat ediniz.. !

Eğer bitmeyen kartuş tankı monte edilmiş ise hortumların kartuşların yerine oturduğuna dikkat ediniz. !

eğer bu çözüm yöntemleri ile halen düzelmiyorsa tekrar 2 ihtimal vardır. Ya kartuşlar gitmiştir. Yada yazıcınızın kartuş haznesi gitmiştir.. Canon yazıcıların kartuş fiyatları oldukça pahalı olduğu için size tavsiyem yeni yazıcı almanızdan yanadır.

Yazıcılar için en iyi mürekkep tercihimiz inkjet mürekkeplerdir.

 

hakkında kartus

kadın sitesi

Bulunamadı

Epson Garanti Uzatma Ücretsiz Yöntemi

Epson yazıcıların garantisi nasıl uzatılır ? Epson garanti kayıt sitesi, Epson ürünlerinde uzatılmış garanti, Epson …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

inkjet